מה הופך מקום אירוח ל"מלון בוטיק"?

במהלך השנים האחרונות יותר ויותר בתי מלון קטנים, צימרים ומקומות אירוח נוספים מאמצים את הכינוי "מלון בוטיק". תחום מלונאות הבוטיק כבר הפך לתחום נרחב של פעילות תיירותית וקיימים מספר סוגים וסגנונות שונים של מלונות בוטיק, החל מצימרים מבודדים ברמת הגולן ועד למלון קטן ויוקרתי בלב תל אביב.

מה בפועל הופך מקום אירוח מסוים ל"מלון בוטיק"? מה משמעות המילה "בוטיק" כאשר נעשה בה שימוש בתחום המלונאות והתיירות ומה כדאי לברר ולחפש כאשר אנחנו חושבים על הזמנת מקומות באחד מאותם מלונות בוטיק?

מקום קטן עם שירות אישי ברמה גבוהה – מלון בוטיק

האפיון הכללי ביותר שניתן לתת למקומות האירוח והתיירות השונים המגדירים עצמם כ"בוטיק" הוא כי מדובר במקומות קטנים יחסית, עם מספר חדרים קטן, מה שמאפשר לתת שירות אישי לכל אורח ואורחת, ברמה גבוהה ביותר. המילה "בוטיק" מייצגת בדרך כלל מקום אשר עובד בקנה מידה קטן, וכך מספק יחס אישי ופרטני לכל לקוח ולקוח. זה נכון הן לגבי מלונות בוטיק והן לגבי חנויות בוטיק, יקב בוטיק, מסעדת בוטיק וכד'.

כפי שניתן להבין מהגדרה זו, יכולים להיות סוגים שונים ונבדלים של מלונות בוטיק, וזהו אכן המצב בארץ. ניתן למצוא מקומות שונים לחלוטין הנכללים יחדיו תחת ההגדרה של "מלונות בוטיק". לדוגמה – צימרים לאירוח ברמת הגולן המציעים למספר מצומצם של אורחים אירוח מפנק ופסטוראלי בחיק הטבע של הרמה, או מלון בוטיק בתל אביב אשר מציע לאורחיו מיקום מרכזי בלב העיר, גם כן כמובן עם רמת שירות אישית גבוהה וכו'. בעוד הצימרים בפריפריה רלבנטיים יותר לחופשות רומאנטיות וכו', מלון בוטיק בתל אביב יכול לשמש הן זוגות בחופשה רומאנטית והן אנשי עסקים המעוניינים לשהות במוסד אירוח ברמה גבוהה במהלך נסיעת העסקים שלהם, כמו גם לקוחות מסוגים נוספים רבים.

מה כולל השירות, כיצד נראים החדרים, מיקום ועוד – בוחרים מלון בוטיק

נניח ואנו מעוניינים להזמין מקומות במלון בוטיק מסוים – מה כדאי שנשאל ונבדוק לפני שאנחנו מזמינים מקומות? כיצד נוכל לדעת האם אותו מקום אכן זכאי לתואר "מלון בוטיק" ומה בדיוק מצפה לנו שם?

ובכן, בתור התחלה כדאי לציין כי מלונות בוטיק שונים נכללים תחת אותה קטגוריה (של מלונאות בוטיק), וחיפוש אחר קטגוריה זו באינטרנט יביא אתכם אל אתרים המאגדים מידע רלבנטי בנוגע למוסדות אירוח בוטיק בכל רחבי הארץ. לכן, אם מצאתם את אותו מלון בו אתם מתעניינים ברשימות מלונות הבוטיק, כנראה שהוא עומד בסטנדרטים רלבנטיים מסוימים. מעבר לכך, כדאי לברר מה בדיוק יש באותו מלון ומה כוללת החופשה בו בהתאם לצרכים ולתכניות שלכם מזמן השהות שאתם מתכננים באותו מלון. אם לדוגמה, המטרה היא להתרחק כמה שנין מהציוויליזציה למשך כמה ימים לצורך חופשה רומאנטית ואינטימית, כדאי לחפש מלונות בוטיק בפריפריה (רמת הגולן, ראש פינה, מצפה רמון וכו') ולוודא כי אותו מלון מציע גם מזון משובח וגם חדרים מפנקים הכוללים הכל, כך שלא תצטרכו להתחיל לנסוע ולחפש מדי יום אחר מקומות לאכול בהם וכו'. מלונות בוטיק שונים מסוג זה מציעים גם שירותים מפנקים דוגמת ספא וג'קוזי, מה שיכול לשדרג משמעותית את החופשה הרומנטית.

אם, לעומת זאת, אתם מעוניינים דווקא בכמה ימים במלון בוטיק בלב העיר, בין אם אתם נמצאים בעיר לצורך עסקים או שסתם מעוניינים בחופשה שקטה ונעימה בעיר הגדולה, כדאי לברר למשל מהו בדיוק המיקום של אותו מלון בוטיק, ומה נמצא בסמיכות למיקום זה – האם יש בסביבת המלון מבחר מסעדות שונות, אטרקציות תרבותיות שונות וכו'? האם אותו מלון מציע שירותי הסעות לאורחיו כך שלא תצטרכו להתחיל לחפש תחבורה ציבורית עבור כל יציאה מהמלון? במידה ואתם בנסיעת עסקים – האם אותו מלון בוטיק מציע אינטרנט חופשי גם בחדרים? האם החדרים בו מציעים מספיק שקט ופרטיות על מנת שתוכלו לנוח כמו שצריך?

את המחקר הזה ניתן לעשות ברובו באינטרנט, הן באתרים המאגדים מידע אודות מלונות בוטיק שונים, והן באתר של מלון מסוים. בנוסף, אל תתביישו ליצור קשר עם אותו מלון ולשאול בעצמכם – כחלק משירות ה"בוטיק" האישי והמסור לכל לקוח ולקוח, אנשי המלון אמורים להיות שמחים לענות על כל השאלות שלכם ולסייע לכם באדיבות עוד לפני שהגעתם להתארח אצלם...