ההיסטוריה של מלונאות בוטיק והגדרתה

מלונות בוטיק למיניהם החלו להופיע בעולם רק במהלך ארבעים השנים האחרונות. כיום, ניתן למצוא אינספור מלונות בוטיק בכל מדינה מערבית, ובכלל זה גם בישראל – החל מרמת הגולן, דרך מלונות בוטיק בתל אביב ובירושלים ועד למדבר ומכתש רמון – תחום מלונאות הבוטיק משגשג בעולם התיירות הישראלי.

מהי בעצם מלונאות בוטיק? מה מגדיר את התחום הזה ומהי ההיסטוריה שלו, אשר הופכת את סוג המלונות הללו לפופולאריים ומבוקשים כל כך?

מלונות שהוקמו על מנת לתת חוויית אירוח שונה – ההיסטוריה של מלונאות הבוטיק

מלונות הבוטיק הראשונים הוקמו בערים הגדולות של המערב, בעיקר בניו יורק וסן פרנסיסקו שבארצות הברית ובלונדון שבאנגליה. הסיבה להקמתם הייתה הצורך ליצירת חוויית אירוח שונה מזו שמציעים המלונות המסורתיים והנפוצים יותר, חוויית אירוח בנימה אישית ויוקרתית יחסית.

המילה "בוטיק" נלקחה מהשפה הצרפתית, שם היא מתארת חנות קטנה אשר מוכרת סחורה ייחודית בכמויות קטנות (בדרך כלל תכשיטים ומוצרי אופנה). כמו שהבוטיק הצרפתי מהווה אלטרנטיבה לחנויות הכלבו המסחריות והגדולות, כך ייעדו את מלון הבוטיק להציע אלטרנטיבה למלונות גדולים ונפוצים יותר, אשר חוויית האירוח בהם עשויה לא להיות אישית ואינטימית כל כך. מלון בוטיק בתל אביב, ניו יורק או בחיק הטבע שבפריפריה, מציעים לאורחיהם אירוח אישי, אווירה אינטימית ורמה גבוהה ויוקרתית במידת מה.

בעוד מלונות בוטיק הוקמו בתחילת שנות השמונים כאלטרנטיבה לרשתות בתי המלון הגדולות, במהרה החלו גם אותן רשתות להיכנס אל התחום והקימו סניפי בוטיק קטנים, אשר היו שייכים אמנם לאותה רשת גדולה אך נועדו להתחרות במלונות בוטיק פרטיים קטנים (אשר עד אז היו היחידים בתחום מלונאות הבוטיק). כניסתן של רשתות המלונאות הגדולות לתחום מלונאות הבוטיק העלה את מספרם של מלונות אלו באופן ניכר בשלושים השנים האחרונות, ולכן מושג זה נשחק מעט.

לכן, מי שמעוניין בחופשה במלון בוטיק "אמיתי", כזה אשר באמת מציע יחס אישי וחוויית אירוח אינטימית ויוקרתית, צריך לבחור בקפידה. ניתן למצוא מלונות בוטיק רבים אשר עדיין מתמחים בדיוק בסוג זה של אירוח, ועדיף ללכת על מלונות בוטיק פרטיים, ולא כאלו השייכים לרשת מלונאות גדולה.

מספר חדרים קטן, יחס אישי ויוקרתיות – מאפיינים של מלון בוטיק

אין כמובן הגדרה רשמית או חד משמעית למלון בוטיק, אך כן ניתן לציין כמה מאפיינים של התחום, אותם ניתן למצוא במרבית מלונות הבוטיק בתל אביב, ירושלים, ניו יורק או כל מקום אחר בעולם.

אחד המאפיינים הבסיסיים והמתבקשים ביותר מעצם מובנה השגור של המילה "בוטיק", הוא כי מלון זה מכיל מספר קטן יחסית של חדרים, ולכן מארח מספר קטן של אורחים בכל רגע נתון. זוהי כאמור מהות ה"בוטיקיות", אשר מבטיחה יחס אישי לכל לקוח ולקוח, מה שלא ניתן לספק כאשר מדובר במלון גדול בעל מאות חדרים ואלפי אורחים בו זמנית.

מאפיין נפוץ נוסף הוא היחס האישי ורמת השירות הגבוהה הניתנים במלונות בוטיק. שוב, גם כאן מדובר במאפיין מהותי אשר בא להבחין את מלונות הבוטיק ממלונות "סטנדרטיים", גדולים ואחידים יותר. רמת שירות גבוהה עשויה לבוא לכדי ביטוי בשירותים נלווים שונים המוצעים ללקוחות (למשל – שירות הסעות vip הכלול במחיר האירוח), בחדרים מעוצבים ומפנקים במיוחד, במסעדת גורמה שמציע במלון או במאפיינים דומים נוספים.

גם ברמת המחיר ניתן לאפיין את מלונאות הבוטיק בנבדל ממרבית תחומי המלונאות האחרים. מלונות בוטיק הם בדרך כלל יקרים יותר מאשר מוסדות אירוח אחרים, וזאת בהתאם ליחס האישי ורמת השירות הגבוהה במיוחד. לכן מהווים מלונות אלו יעדים פופולאריים לחופשות רומאנטיות ומאורעות משמחים ומיוחדים (דוגמת יום נישואין עגול, ליל כלולות וכו').

חשוב לציין כי למרות שניתן למנות את המאפיינים שלעיל כמאפייני תחום מלונאות הבוטיק, בכל מלון ומלון נמצא משהו שונה, ומלונות בוטיק מסוימים עלולים שלא לענות על מרבית ההגדרות הללו. אלו הן רק הגדרות כלליות יחסית. כך, ניתן למצוא צימרים בוטיק בגליל או במדבר אשר מתנהלים בצורה מעט שונה ממלון בוטיק רגיל, ובניגוד לכך ניתן למצוא דוגמאות כמו מלון וויטהאוס בלב תל אביב אשר מציעה חוויית אירוח בוטיק עירונית קלאסית ומיקום מרכזי.

עולם מלונאות הבוטיק הוא עולם רחב אשר צובר פופולריות בישראל ובעולם משנה לשנה. מומלץ בחום לנסות חופשה אחת כזו על מנת להיווכח בחוויית אירוח מסוג שונה.